Alexander McQueen’e Saygı Duruşu: Savage Beauty

03/05/2011 § Yorum bırakın

Kadının hayatındaki tezatlıkları, güç ve alınganlık savaşlarını, hırs ve kırılganlık çekişmelerini, anaçlık ve seksilik dengesini oldukça yaratıcı ve aykırı şekilde tasarımlarına yansıtan, 11 Şubat 2010 tarihinde kaybettiğimiz Alexander McQueen moda dünyasından asla silinemeyecek izler ile geçti.

The Costume Institute tarafından, benzersiz tasarımcıyı anmak ve onun modaya ve sanata kattıklarını kutlamak adına Metropolitan Museum of Art’da “Savage Beauty” (Vahşi Güzellik) adlı sergi 4 Mayıs 2011 tarihinde açılıyor. Sergide Alexander McQueen’in 1992’den başlayarak vefatından sonra gerçekleştirilen son defilesine kadarki tüm tasarımlarından seçilmiş yaklaşık 100 parçanın sergilenmesi bekleniliyor.

Video by FashionStroke
Music: Peter Björn and John – Ancient Curce
Photos used in video by http://www.guardian.co.uk/ (Photograph: Solve Sundsbo/The Metropolitan Museum of Art); http://www.fashionist.ca/

Yapılan basın açıklamasına göre serginin 5 farklı bölümden oluşması bekleniliyor:

“The Savage Mind”- Tasarımcının farklı tarzı, yerleştirmeleri ile geleneksel dikiş ve kıyafet tasarımını nasıl yıktığına

“Romantic Gothic” – Tasarımları ile modaya öyküsel yaklaşımına; ölüm, karanlık gibi romantik edebiyatın klasikleri ile kendini ilişkilendirmesine ve koleksiyonlarındaki kahramanlara

“Romantic Nationalism”- Tasarımcının uzak geçmişe olan tutkusuna

“Romantic Exoticism” – Tasarımcının uzak yerlere, diyarlara olan odaklanışına

“Romantic Primitivism” – Tasarımcının “soylu vahşet” kavramı ile olan bağına odaklanıyor olacak. Bunun dışında sergiyi görmeye gidenleri farklı sürprizler de bekliyor olacak.

Modayı kültürel, politik, hatta ve hatta kimlik yansımalarına taşıyan bu ünlü tasarımcı adına açılan sergiyi kaçırmamak gerekiyor. Olur da New York’a yolumuzu düşüremezsek sergi için tasarlanan kitap ile yetiniyor olacağız.

Modanın akışını değiştiren bu benzersiz tasarımcı karşısında FashionStroke olarak eğiliyoruz ve arkasından onun gibi, bilinen ve alışılanları kıracak ve bizleri çok daha farklı boyutlara taşıyacak tasarımcıların gelmesini umut ediyoruz.

Tagged: , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Alexander McQueen’e Saygı Duruşu: Savage Beauty at FashionStroke.

meta

%d blogcu bunu beğendi: